Våra elavtal

Våra elavtal

Elavtal för just ditt behov

Vi håller elpriserna så låga som möjligt utan dolda avgifter och hjälper dig att välja rätt elavtal, anpassat efter behov och livssituation. Oavsett vilket avtal du väljer så får du 100 % förnybar el.

Du kan välja rörliga priser och fasta priser. För att hålla nere kostnaden rekommenderar vi att binda elpriset genom avtal. Våra fasta avtal har historiskt över tiden varit billigare än de rörliga elpriserna.

Fast elpris

Fast elpris är för dig som vill veta hur mycket din el kostar varje månad. Du betalar samma pris per förbrukad kilowattimme oavsett svängningarna på elmarknaden. Det enda som kan ändras är momssatsen. Du tecknar ditt fasta elpris på ett, två eller tre år.


Rörligt elpris

Rörligt elpris fastställs en månad i taget i efterskott och baseras på vårt inköpspris från nordiska elbörsen med ett påslag på 2,3 öre/kWh. Du kan när som helst under din avtalsperiod byta till ett av våra fastprisavtal.

Vintersäkrad el
Vi erbjuder alla kunder som har valt rörligt pris att varje år vintersäkra sin el. Avtalet är tidsbundet och du binder hela din elanvändning till ett stabilt Fast pris under tiden 1 december till 31 mars. Under resterade åtta månader övergår avtalet till Rörligt pris.

Elprisområden
Våra elpriser gäller för elområde 4 (Malmö). Om du tillhör ett annat elområde är du välkommen att höra av dig till oss för att få information om våra elpriser.


Tillägg

Sol-el
Väljer du detta tillägg så kommer all el du konsumerar direkt från solenergi. Vi köper in överskottsel från kunder som har solceller samt har egna solceller och säljer vidare den till dig. Garanterat lokal och hållbar el. Tillägget kostar +2,4 (3,0) öre/kWh

Förenings-el
Väljer du detta tillägg så kommer vi att sponsra den förening som du själv väljer, t ex en idrottsförening eller stödverksamhet. Tillägget är kostnadsfritt. Läs mer här.


Elpriser

Våra elpriser
AvtalFast pris öre/kwh
(Pris i parantes är inkl. moms)
Fast avgift kr/år
(Pris i parantes är inkl.moms)
Jämförpris lägenhet 2 000 kwh/år inkl. momsJämförpris villa 5 000 kwh/år inkl. momsJämförpris villa 20 000 kwh/år inkl. moms
Fast pris i 1 år61,50 (76,88)240 (300)84,6375,6371,13
Fast pris i 2 år54,50 (68,13) 240 (300)77,3868,3863,88
Fast pris i 3 år51,50 (64,38)240 (300)75,0066,0061,50
Rörligt pris - löpande56,86 (71,08) februari 2019 240 (300)86,0877,0872,58
Vintersäkring (december - mars)60.90 (76.13)240 (300)91.1382.1377.63
Överskottsel - mikroproduktionVi betalar samma pris (öre/kWh) som du som kund har avtal hos oss på inkommande el.0---
Anvisat pris - löpande69.90 (87.38)360 (450)109.8896.3889.63
Historik för förgående månaders elpriser
Månad201920182017201620152014
Januari66,8539,1038,5536,8035.1835,96
Februari56,8648,0538,4027,1035.9534,22
Mars53,0634,7226,5530.4030,75
April48,3433,6326,9529.9531,05
Maj46,2534,6328,9027.9038,28
Juni57,2032,9038,9524.8436,12
Juli64,7234,9834,2814.6634.25
Augusti69,2138,2936,3221.9538,25
September64.3341,0435,6026.9739,95
Oktober63.5337,4943,1329.9034,86
November66.2340,9048,4531.1534,77
December62,6738,2040,8325.1537,92
Snitt61,8656.8936.9835.3227.8335.53

Välj elbolag med hjärtat och stötta din idrottsförening.

Solceller – en lysande energilösning

Lokal elleverantör ett givet val för lokala företagare